Pilates zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Na terenie Polski wciąż powstają nowe fitness kluby, w których możemy profesjonalnie skorzystać z takich zajęć. Sport ten jest dla każdego, jednakże polecany jest szczególnie osobom, które po ciężkim, wypełnionym dniu pracą chcą rozluźnić mięśnie oraz zregenerować swoje siły. Obecnie pilates możemy ćwiczyć zarówno w profesjonalnym klubie, na siłowni, jak i we własnym mieszkaniu.

PILATES – ALTERNATYWA DLA INNYCH TRENINGÓW

Pialtes to sport, który pokochały miliony ludzi na całym świecie. Stanowi doskonałą alternatywę zarówno dla treningu cardio, siłowego, jak aerobiku. Pilates to ćwiczenia połączone z relaksacyjną muzyką, co sprawia, że ogólnie trening zarówno dla ciała jak i ducha przynosi doskonałe efekty. Pilates wzmacnia mięśnie, zapobiega i niweluje ból pleców, a także rozluźnia wszystkie partie ciała.

ZALECENIA I PRZECIWWSKAZANIA PILATES

Pilates można określić, jako trening w pełni uniwersalny. Ćwiczenia te mogą wykonywać wszyscy, nawet osoby, które borykają się z niedawnymi kontuzjami. Jednakże jest grupa osób, które nie powinny ćwiczyć pilatesu. Sytuacja taka przedstawia się wśród kobiet w ciąży. Pomimo, że wiele z ćwiczeń z zakresu pilates mogą wykonywać, to jednak w niektórych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniemy trening. Wówczas będziemy pewni, że nie tylko pilates będzie kształtował nasze zdrowie, ale także będzie bezpieczny dla rozwijającego się dziecka.

PODSTAWOWE ĆWICZENIA PILATES

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z pilates warto nauczyć się profesjonalnie wykonywać ćwiczenia. Dokonasz tego na siłowni, lub w klubie fitness, pod okiem instruktora. Dzięki niemu dobierzesz specjalistyczne ćwiczenia, które będą dla ciebie pod każdym względem idealne.

Kiedy chcesz stracić kilka zbędnych kilogramów, a jednocześnie zadbać o zdrowie, pilates jest najlepszą formą treningu. Wzmacnia on mięśnie, a jednocześnie redukuje wagę ciała, ujędrnia brzuch i pośladki.

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA:

Rysowanie stopom kółek

Aby wykonać to ćwiczenie należy ułożyć się wygodnie na plecach. Ręce wyciągamy wzdłuż tułowia, a nogi prostujemy. Wyprostowaną nogę unosimy do góry, w pozycji prostopadłej do ziemi. Zaczynamy zataczać nią małe kółka. Powtarzamy ćwiczenie każdą nogą sześć razy.

Wykopy w leżeniu bokiem

Siadamy bokiem na biodrze. Podpieramy się płasko na przedramieniu. Nogi prostujemy. Zewnętrzną nogę unosimy w górę, nadal w pozycji wyprostowanej. Napinamy nogę i wraz z wydechem staramy się wykonać wykop. Również powtarzamy ćwiczenie sześć razy dla każdej nogi.

Plank z rotacjami

Podpierając się na przedramionach przyjmujemy pozycję deski. Musimy starać się mocno napiąć brzuch. Podciągamy lekko miednicę i skręcamy tułów. Ruch powtarzamy dla każdego biodra dziesięć razy.

Dzięki tym ćwiczeniom bardzo szybko wzmocnimy mięśnie, które często są osłabione przez siedzący tryb życia. Dodatkowo regularnie ćwicząc stracimy wystający brzuszek, oraz wzmocnimy wszystkie mięśnie, nawet te położone bardzo głęboko. Pilates można określić, jako trening interwałowy, dzięki któremu uzyskamy smukłą sylwetkę.

PILATES, JAKO TRENING DLA AMATORÓW

Pilates może wykonywać niemalże każdy człowiek, nawet ten, który dotąd ze sportem nie miał nic wspólnego. Taki trening wykonywany nawet we własnym mieszkaniu, będzie stanowił doskonałą bazę. Pilates sprawia, że nie tylko ćwiczymy, ale również odciążamy kręgosłup, przez co unikamy bólu. Pracują wszystkie mięśnie ciała, dlatego cały kręgosłup ma z ćwiczeń doskonały zysk.

JAKIE EFEKTY NIESIE PILATES?

Pilates, jako trening można uznać za jedną z najlepszych metod ćwiczeń. Możesz ćwiczyć go zarówno na siłowni, ale i w zaciszu własnego mieszkania. Nie tylko poprawia postawę ciała, sprawia, że tracimy zbędne kilogramy, ale również zapobiega bólom pleców. Pilates może ćwiczyć każdy, zarówno nastolatek, jak i osoba starsza. Trening jest także doskonałą metodą aby się wyciszyć i zrelaksować.