Pilates zdobywa w Polsce coraz większą popularność, nadal jednak kojarzy się przede wszystkim ze spokojnymi ćwiczeniami na macie. Tymczasem, zajęcia prowadzone tą metodą mogą być urozmaicone na wiele sposobów – od wprowadzania różnorodnych przyborów, jak piłki czy rollery, poprzez maszyny do pilatesu, aż po różnorodne akcesoria dające możliwość modyfikacji maszyn.
Opcji jest wiele – wszystko zależy od doświadczenia i pomysłowości instruktora. Nie bez znaczenia pozostaje również wyposażenie studia pilates – to właśnie ono poszerza możliwości i sprawia, że zajęcia stają się atrakcyjniejsze dla ćwiczących.
Dowiedz się, co powinno znaleźć się na sali ćwiczeń pilatesu, aby trening był zawsze ciekawy i efektywny!
Ćwiczenia pilates
Pilates to połączenie pracy ciała i umysłu. Uczy relaksacji, pracy nad budowaniem siły, a także wytrzymałości. Dużą rolę odgrywa tu rozwój mięśni głębokich, które stabilizują Twoje ciało. To właśnie dzięki skupieniu na mięśniach głębokich pilates ma duże zastosowanie zarówno w dysfunkcjach narządu ruchu i wadach postawy, jak i jako uzupełnienie treningu osób uprawiających sporty.
Praca nad mięśniami głębokimi często ulega zaniedbaniu przy innych dyscyplinach. A to właśnie dzięki nim możesz uzyskać płynny, giętki, niezaburzony ruch, utrzymać równowagę i zapobiec ewentualnym urazom lub kontuzjom.
Najbardziej spopularyzowana forma metody pilates to ćwiczenia na macie. Nawet jeśli tylko taka opcja jest dostępna w Twoim klubie fitness, wystarczy odrobina wiedzy i kreatywności, aby wykorzystać kilka przyborów dla urozmaicenia zajęć. Świetnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju piłki, rollery piłki do masażu, taśmy, obręcze oporowe i dyski.
Na macie użyjesz również innych kompaktowych przyrządów do pilatesu, które znacznie rozszerzają możliwości treningu. Szczególnie interesująco prezentuje się MOTR – przenośny przyrząd o unikalnej konstrukcji, który łączy funkcję rollera z wykorzystaniem oporowych linek. Umożliwia trening kardio, ćwiczenia równowagi, trening funkcjonalny, siłowy, zręcznościowy i wiele innych.
Warto zwrócić uwagę również na Oov – przyrząd do ćwiczeń wymuszający balansowanie ciałem, rozszerzający możliwości treningowe każdego studia fitness. Przydaje się zwłaszcza do ćwiczeń i rehabilitacji kręgosłupa, mobilizując mięśnie głębokie do pracy.
Pilates na maszynach
Klasyczny pilates to przede wszystkim ćwiczenia na dużych maszynach, takich jak reformer, cadillac, krzesło czy beczka. To właśnie one były podstawą treningu prowadzonego przez twórcę metody, Josepha Pilatesa.
Dla osób, które wprawdzie od wielu lat ćwiczą pilates, jednak uczestniczą tylko w zajęciach na macie – a tak to często wygląda w Polskich warunkach – ćwiczenia na maszynach będą stanowić ogromną zmianę (na lepsze!) i urozmaicenie dotychczasowych zajęć. Według wielu instruktorów tylko ćwiczenia na maszynach zapewniają skuteczność i pełne osiągnięcie celów.
O jakich maszynach mowa? Oto te najczęściej wykorzystywane:
- Reformer
Najpopularniejsza maszyna do pilatesu. Wyglądem przypomina łóżko wyposażone w system sprężyn. Składa się z platformy wprawianej w ruch przez ćwiczącego, zamocowanej za pomocą sprężyn o zróżnicowanej sile oporu do stabilnej ramy.
- Cadillac
Najbardziej zaawansowana maszyna do pilatesu. Również przypomina łóżko, jednak posiada stabilną ramę wokół łóżka, która pozwala na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń w wielu płaszczyznach.
- Beczka
Składa się z półokrągłej części (“beczki”) i kawałka drabinki. Używa się jej głównie do zwiększania siły i gibkości kręgosłupa w zgięciu wygięciu i zgięciu bocznym. Doskonale sprawdza się również do stretchu.
- Krzesło
Kompaktowe i wszechstronne urządzenie, które mimo niewielkich rozmiarów pozwala na przeprowadzenie kompleksowego treningu. Główne elementy to siedzisko i przyczepiony na zawiasach “pedał” z doczepionymi do niego sprężynami.
Jak modyfikować ćwiczenia na maszynach do pilatesu?
Ćwiczenia na maszynach można modyfikować na wiele sposobów. Po pierwsze, pozwala na to sama budowa maszyny. Zastosowanie sprężyn umożliwia ustawienie różnego stopnia oporu, dzięki czemu możesz zmniejszać lub zwiększać poziom trudności. Potencjał jest ogromny – przykładowo Rialto Reformer od Balanced Body ustawisz aż na 46 sposobów!
Duże możliwości daje również praca wózka na reformerze. Skorzystasz z niego, używając oparć ramion lub demontując je, w zależności od potrzeb.
Oprócz tych podstawowych elementów urozmaicenie zajęć na maszynach zapewniają dodatkowe sprzęty. Jednym z nich jest konnektor – system bloczków, który pozwala na niezależny i równoczesny ruch rąk i nóg. Angażuje całe ciało, aktywując rdzeń w silniejszy sposób. Jego montaż do reformera jest bardzo łatwy.
Reformer warto wzbogacić również o wieżę. To wysoka, stabilna, solidnie mocowana rama, którą można wykorzystywać do reformera dowolnej wysokości. Jej stosowanie pozwala rozszerzyć i wzbogacić trening pilates na reformerze.
Co ciekawe, aby używać wieży, wystarczy zwykła mata. Wieżę montuje się w takim wypadku do podłogi i ściany. Jej używanie pozwala na wykonywanie ćwiczeń z pomocą pętli, sprężyn i drążków mocowanych do ramy.
Odpowiednio dobrany sprzęt do pilatesu możesz stosować na wszystkich poziomach sprawności fizycznej. Korzystanie z różnorodnych akcesoriów uczyni trening skutecznym, ciekawym i urozmaiconym – tak aby motywacja do ćwiczeń nigdy się nie zmniejszała