Pilates to forma, która zyskała obecnie bardzo dużą popularność. Podobnie można powiedzieć także o jodze. Wiele osób przekonuje się, że w przypadku tych form aktywności fizycznej można z powodzeniem mówić o bardzo wielu korzyściach.

Pilates to forma, która zyskała obecnie bardzo dużą popularność. Podobnie można powiedzieć także o jodze. Wiele osób przekonuje się, że w przypadku tych form aktywności fizycznej można z powodzeniem mówić o bardzo wielu korzyściach. Jednocześnie też należy wskazać na to, że mamy do czynienia z ćwiczeniami przeznaczonymi dla każdego bez wyjątku. Owa uniwersalność jest na pewno bardzo ważna. Należy także zapytać o to, która z tych form ćwiczeń będzie bardziej korzystna?

CECHY WSPÓLNE JOGI I PILATESU

Najpierw wskażemy na to, co łączy obie formy aktywności fizycznej. Mówiąc o cechach wspólnych, na pewno należy wskazać na:

  • w obu przypadkach mamy do czynienia z wpływem na sferę fizyczną oraz na psychikę człowieka,
  • dzięki pilates i jodze można mówić i możliwości uzyskania pełnej harmonii wewnętrznej,
  • w przypadku obu form aktywności fizycznej można mówić o redukcji stresu, o uzyskaniu relaksu,
  • dzięki ćwiczeniom fizycznym można wskazać na wzmocnienie mięśni, na uzyskanie bardziej prawidłowej postawy ciała.

Cech wspólnych jest bardzo wiele, ale jednocześnie też obie formy aktywności fizycznej różnią się od siebie, można mówić o znaczących różnicach.

RÓŻNICE POMIĘDZY JOGĄ I PILATESEM

Na pewno różne jest pochodzenie. Tym samym fakt, że joga wywodzi się z Dalekiego Wschodu, a pilates z Europy, wpływa na postrzeganie tych metod. W sferze umysłu pilates uczy koncentracji, opanowania umysłu i wydaje się zatem, że jest to to samo co joga. Jednakże w tym drugim przypadku można mówić tylko o skoncentrowaniu się na fizycznym aspekcie. W sferze rozciągania mięśni mamy spore różnice. Jeśli bowiem zależy nam na bardzo dużej elastyczności mięśni, to lepsze efekty uzyskamy w jodze. PIlates też da nam tutaj określone korzyści, ale znacznie mniejsze. Pozostaje nam jeszcze aspekt związany z ruchliwością stawów. Jeśli chodzi o pilates, to mamy do czynienia z normalnym zakresem ruchów stawów, z jakim mamy do czynienia w naszej codzienności. W jodze owa ruchliwość stawów jest znacznie większa.

Mówiąc o różnicach oraz cechach wspólnych pomiędzy pilates oraz jogą, wskażemy na to, że są to podobne formy ćwiczeń. Mamy jednakże kwestie odrębne, a tym samym mamy odrębne możliwości realizacji pewnych celów. Joga nie będzie tym samym, co pilates i nie osiągniemy dokładnie tego samego w przypadku obu tych form aktywności fizycznej.