Pilates to ćwiczenia, do których można odnieść bardzo wiele różnych korzyści dla każdego człowieka. Są to bardzo proste ćwiczenia, a zatem nie ma takiej grupy osób, które nie mogłyby przystąpić do tego rodzaju zajęć fizycznych.

Pilates to ćwiczenia, do których można odnieść bardzo wiele różnych korzyści dla każdego człowieka. Są to bardzo proste ćwiczenia, a zatem nie ma takiej grupy osób, które nie mogłyby przystąpić do tego rodzaju zajęć fizycznych. Są to ćwiczenia, które wpływają nie tylko na ciało, nie są tylko pewną formą aktywności fizycznej, ale ponadto również należy zwrócić uwagę na ćwiczenia umysłu, koncentracji. PIlates to ćwiczenia odprężające, które dodatkowo redukują stres. W dobie współczesnej ma to bardzo duże znaczenie.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ PILATES?

Dlaczego pilates i skąd de facto wzięła się ta nazwa? To nic bardziej prostego. Twórcą pilates był po prostu Joseph PIlates i stąd wzięła się owa nazwa. Ćwiczenia te powstały po to, aby pomóc tancerzom oraz sportowcom bardzo szybko powrócić do pełni formy po odniesionej kontuzji. Z upływem czasu owe ćwiczenia stały się na tyle popularne, że sięgają do nich bardzo różne osoby.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ĆWICZEŃ PILATESU

Mówiąc o pilates, nie sposób nie wskazać na mnogość korzyści, jaka jest związana z tym rodzajem ćwiczeń. Należy, zatem wskazać na wysmuklenie sylwetki ciała, na znaczące wzmocnienie mięśni brzucha, pleców, pośladków oraz innych ich partii czy też wspomniana wcześniej redukcja stresu.

JAK ROZPOCZĄĆ?

Nie jest to żadna grupa specjalistycznych ćwiczeń, a zatem nie wymaga jakichkolwiek specjalnych przygotowań. Oczywiście dobrze jest przystąpić do grupowych zajęć, aby mieć pewność prawidłowego wykonywania poszczególnych pozycji. Mówiąc o właściwych przygotowaniach, wskażemy na pewno na to, aby zaopatrzyć się w wygodny strój oraz wygodne obuwie. To podstawa, o której należy wspomnieć przy okazji każdych ćwiczeń. W pierwszym momencie warto jest postawić na te najbardziej proste ćwiczenia. Z jednej strony dzięki temu się nie zniechęcimy oraz szybko będziemy obserwowali wymierne efekty tej aktywności. Do przykładowych ćwiczeń wykonywanych na zajęciach pilates można zaliczyć:

  • unoszenie nogi w klęku z pompką,
  • unoszenie nóg w leżeniu na boku,
  • unoszenie bioder w pozycji leżącej,
  • skręty tułowia w siadzie.

Warto dodać, że ćwiczenia pilates bardzo dobrze wzmacniają mięśnie. Jednakże jeśli komuś zależy na ich rozbudowie, to na pewno nie są to odpowiednie ćwiczenia. Mówiąc o pierwszych krokach w ćwiczeniach pilates, należy wskazać na to, aby znaleźć sobie taką grupę ćwiczeniową, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Zajęcia takie są prowadzone w bardzo wielu różnych miejscach, w bardzo wielu różnych ośrodkach, domach kultury, ośrodkach sportowych. Tym samym dostęp do nich jest bardzo powszechny Mamy odrębne zajęcia dla mężczyzn, kobiet, kobiet w ciąży, dla sportowców, dla tancerzy jak i dla innych grup osób. Bez wątpienia jest to forma aktywności fizycznej, która jest związana z kompleksowymi efektami, jakie można uzyskać. Poza tym również nie mamy tutaj żadnych negatywnych efektów. To aspekt, na który również należy zwrócić uwagę. Pilates wzmacnia naszą odporność na kontuzje, a nie przyczynia się do ich powstawania.