Pilates cieszy się coraz większą popularnością na terenie Polski. Został stworzony przez Niemca Josefa Humbertusa Pilatesa, początkiem dwudziestego wieku. Ćwiczenia pilates nie są skomplikowane, nie obciążają kręgosłupa, a dodatkowo wzmacniają mięśnie całego ciała.

CZYM JEST PILATES?

Pilates pochodzi od nazwiska sportowca Josefa Humbertusa Pilatesa. To właśnie on opracował tę technikę ćwiczeń, ponieważ chciał powrócić do zdrowia. Okazało się, że ten rodzaj ćwiczeń szybko zyskuje zwolenników, zwłaszcza w gimnastyce. Pomimo, że ćwiczenia pilates nie są trudne, ani wymagające to jednak szybko przynoszą znakomite efekty. Regularny trening wzmacnia mięśnie całego ciała, a także poprawia ogólną postawę ciała. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj ćwiczeń odciąża kręgosłup, a także redukuje wiele dolegliwości bólowych. Szczególnie polecany jest dla osób prowadzących siedzący tryb życia, które uskarżają się na bóle szyi i kręgosłupa. Oczywiście regularnie ćwicząc pilates sprawiamy, że sylwetka staje się smukła a także następuje redukcja cellulitu. Pilates ma także działanie relaksacyjne, odprężające i odstresujące.

GDZIE TRENOWAĆ PILATES?

Każdy może ćwiczyć pilates. Polecany jest on zarówno dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę, jak i dla zawodowców, którzy dzięki pilates chcą uniknąć kontuzji i urazów. Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z pilates z całą pewnością warto rozpocząć ćwiczenia pod okiem profesjonalnego trenera. W tym celu możemy wybrać zajęcia w dużej grupie – fitnesach, bądź też w małych grupach, które najczęściej oferują prywatne studia. Bez względu na to, jaką grupę wybierzesz sprawdź kwalifikacje trenera. Dzięki jego wiedzy, motywacji i odpowiedniemu podejściu szybko pokochasz trening.

PILATES – KTO MOŻE ĆWICZYĆ?

Pilates jes formą aktywności fizycznej, przeznaczonej niemalże dla każdego człowieka. Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, trening ten mogą wykonywać zarówno dzieci, kobiety, seniorzy, jak i kobiety w ciąży.

Pilates dla osób początkujących:

To idealny sposób, aby rozpocząć swoją przygodę z treningiem. Wystarczy zapisać się do zorganizowanej grupy, gdzie poćwiczymy kolejne układy. Warto ćwiczyć pod okiem profesjonalnego trenera, ponieważ skoryguje on błędy i nauczy techniki oddychania.

Pilates dla kobiet w ciąży:

Pilates jest idealnym sportem dla kobiet spodziewających się dziecka. Wiele klubów oferuje ćwiczenia, przeznaczone dla kobiet w ciąży. Dzięki temu mogą one odciążyć kręgosłup, wzmocnić miednicę, a także skupić się na roli relaksacyjnej treningu.

Pilates dla osób starszych:

Pilates to również świetne rozwiązanie, dla seniorów. Organizowane są specjalne zajęcia dla osób starszych, w pelni dostosowane do ich potrzeb. Warto uczęszczać na takie zajęcia, ponieważ regularny trening wzmocni mięśnie i na dłużej pozwoli zachować sprawność.

CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA PILATES?

Każdy uczestnik treningu pilates może ćwiczyć zarówno z użyciem przyrządów jak i bez nich. Oczywiście wiele urządzeń możesz mieć własnych. Z całą pewnością w czasie treningu przyda Ci się:

  • mata do ćwiczeń znacznie ułatwi wykonywanie treningu,
  • krążek do ćwiczeń, czyli obręcz,
  • piłka do pilates, która jest niezwykle przydatna w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń,
  • pasy i taśmy do pilates, które wzmacniają mięśnie i dodają lekkiego obciążenia,
  • rollery,
  • magic circle,
  • wygodny strój sportowy.

DODATKOWY SPRZĘT DO PILATESU

Oczywiście każdy uczestnik treningu pilates może korzystać z wielu dodatkowych urządzeń dostępnych w klubie. Są to:

Reformery są kształtem zbliżone do łóżka, które wyposażone są w ruchomą platformę. Dzięki temu, że zawiera system lin i sprężyn można wykonywać wiele różnorodnych ćwiczeń. Istnieje wiele typów reformerów, jak na przykład: medical reformer, reformer do ćwiczeń grupowych, studio reformer.

Beczki to wyposażenie każdego studia pilates. Dzięki nim można wykonywać ćwiczenia, które zwiększają elastyczność i mobilność ciała, a także doskonale wzmacniać mięśnie. Lukowaty kształt beczek sprawia, że idealnie można wykonywać na nich ćwiczenia rozciągające.

Cadillaki to jedne z najbardziej zaawansowanych maszyn do pilatesu. Można używać je do wszelkich ćwiczeń wzmacniających, ale także do rehabilitacji.

Krzesło do pilates są kompaktowymi, lecz wszechstronnymi urządzeniami, dzięki którym możemy trenować całe ciało. Najczęściej stosują je osoby, które chcą poprawić swoją ogólną kondycję i wydolność organizmu. Znakomicie sprawdzają się także w czasie rehabilitacji.