Jeżeli oczekujesz dziecka, na pewno zdajesz sobie sprawę z licznych ograniczeń, które w tym okresie dotyczą twojego ciała. Mając na uwadze bezpieczeństwo rozwijającego się w Tobie dziecka, na pewno zastanawiasz się czy możesz ćwiczyć i trenować. Jest kilka różnorodnych form aktywności fizycznej, którą możemy bez żadnych obaw stosować w ciąży. Jedną z nich jest znany już od stu lat pilates, którzy polecają lekarze, oraz fizjoterapeuci.

PROSTE I ŁATWE ĆWICZENIA PILATESU

Pilates to ćwiczenia niezwykle proste w wykonaniu, jednakże warto zaznaczyć, że wymagają one skupienia. Ich głównym celem jest wzmocnienie całego ciała, rąk, nóg, ale także pozytywne wpłynięcie na samopoczucie. Pilates regularnie trenowany powoduje, że zyskujesz piękną sylwetkę, uda, talię, a dodatkowo zapominasz o bólu pleców. Zaletą jest także to, że ciało staje się lepiej dotlenione.

PILATES – IDEALNE ĆWICZENIA W CZASIE CIĄŻY

Czy warto ćwiczyć pilates w czasie ciąży? Okazuje się, że to jedna z najlepszych dyscyplin, które możesz uprawiać, spodziewając się dziecka. Oczywiście w tym przypadku trening nie sprawi, że brzuch stanie się płaski, jednak należy pamiętać, że mięśnie brzucha, kontrolują właściwą pracę całego kręgosłupa. Jeżeli więc właściwie o nie zadbamy, szybko pozbędziemy się uciążliwych bóli pleców, które szczególnie są narażone w czasie ciąży.

Ćwicząc pilates będąc w ciąży, szybko nauczysz się zbalansować ciało, a także zachować smukłe a co najważniejsze sprawne mięśnie. Dodatkowo pilates wzmocni Twój kręgosłup i pomoże pokonać schorzenia takie jak:

  • ”łupanie w krzyżu”,
  • „kaczy chód”,
  • bóle w miednicy i w biodrach,
  • bóle w okolicach spojenia łonowego.

Pilates sprawi, że brzuch nie będzie ciągnął cię już w dół, poczujesz dużą ulgę, będziesz cieszyć się lepszym samopoczuciem, a dodatkowo wzmocnisz wszystkie mięśnie.

Jeżeli regularnie będziesz uprawiać pilates przyda się to również po porodzie. Zdecydowanie łatwiej będziesz wykonywać ćwiczenia, a dodatkowo sprawisz, że twój brzuch szybciej po porodzie stanie się płaski. Pilates zapobiegnie również nietrzymaniu moczu.

PRAWIDŁOWE ODDYCHANIE

Pilates uspokaja ciało, a przede wszystkim pozwala kontrolować oddech. Z kolei kontrola oddechu pozytywnie wpłynie w czasie porodu. Bardzo wiele miejsca w czasie treningu poświęcone jest właśnie oddechowi. W tym czasie pracujemy nad przeponą, która w czasie ciąży się przemieszcza, zaś prawidłowy oddech usprawnia jej funkcjonowanie. Właściwy oddech mobilizuje przeponę do pracy a także przygotowuje ją na trudy porodu.

PILATES MOŻESZ ĆWICZYĆ ZAWSZE

Wiele ćwiczeń pilates jest idealnych dla kobiet w ciąży. Skupiamy się w czasie treningu na wielu partiach ciała, a także uczymy techniki oddychania. Pilates możesz ćwiczyć w czasie ciąży, bez żadnych obaw, że zaszkodzi zdrowiu Twojemu dziecku.