Czy chciałeś spróbować pilatesu, ale same zdjęcia Cię odstraszyły? Mam na myśli, że sprzęty mogą wyglądać trochę zatrważająco. Oto ściągawka pilatesu, która pomoże Ci wybrać odpowiednią grupę.

CO TO JEST PILATES?

Pilates to metoda ćwiczenia całego ciała opracowana przez Josepha Pilatesa. To, co naprawdę chcę przedstawić to trzy różne style pilatesu, które są obecnie popularne. Zajęcia Pilates Mat, czyli klasyczne ćwiczenia wykonywane na oryginalnym sprzęcie(w grupie lub indywidualnie) oraz zajęcia Pilates w stylu „Power”, które są zazwyczaj wykonywane na nowszym sprzęcie.

Zajęcia na macie to przede wszystkim klasyczne ćwiczenia opracowane przez pana Pilatesa. Obecnie są one modernizowane i dodano parę rekwizytów. Ćwiczenia na macie SĄ INNE niż ćwiczenia Jogi. W rzeczywistości pilates i joga bardzo różnią się od siebie. Tradycyjne ćwiczenia wykonywane są na macie. Koncentrują się na mięśniach brzucha i „core” ( „centrum” brzucha: bioder, pleców dolnych, partii mięsni ud wewnętrznych i zewnętrznych, ramion). Twoje ręce, nogi i mięśnie pleców rozbudują się, ale nie tak bardzo jak „core”. Zajęcia na macie świetnie uzupełniają inne formy ćwiczeń, takie jak jazda na rowerze i bieganie. Mogą być bardzo energiczne, więc nie myśl, że to trening dla początkujących.

Klasyczny Reformer lub inny tradycyjny sprzęt do pilatesu są moimi faworytami. Wykonuje je w grupach lub jeden na jednego. Będziesz wykonywać tradycyjne ćwiczenia na sprzęcie i wykonywać trening całego ciała, a ćwiczenia są płynne i praktycznie nigdy nie ma w nich rutyny.

Zajęcia pilates w stylu „Power” stały się mocno popularne w ostatnich 5 latach.  Reformer został przeprojektowany, aby uzupełnić nowy styl ćwiczeń. Zwykle odbywa się w grupie 12 osób i porusza się w szybszym tempie niż „klasycznie”. Ćwiczenia różnią się znacznie od ćwiczeń opracowanych przez pana Pilatesa. Jeżeli próbowałeś klasycznego pilatesu i myślisz, żeby wskoczyć na ten poziom wiedząc co masz robić, nie rób tego. Te zajęcia są zupełnie inne niż myślisz. Puryści postrzegają ten styl pilatesu jako daleko idący od tego, co opracował Joseph Pilates i nie są jego fanami. Jeśli znajdziesz sposób ćwiczeń, który Ci się podoba, pamiętaj, że TO TY ĆWICZYSZ… i to jest ważne! Tylko się rusz!

WYBÓR STUDIA

Skupmy się na klasycznym pilatesie. Wybierając studio, powinieneś szukać tego, które jest blisko Ciebie, na które Cię stać, jest dobrze wyposażone, czyste i które zatrudnia instruktorów przeszkolonych i certyfikowanych. Instruktor powinien ukończyć program szkoleniowy obejmujący od 200 do 450 godzin. Jeżeli masz problemy zdrowotne powinieneś poszukać instruktora, specjalizującego się w tej dziedzinie. Możesz znaleźć takich ze specjalnym szkoleniem z zakresu seniorów, kobiet w ciąży, fizykoterapii itd.

JAKI RODZAJ ZAJĘĆ WYBRAĆ NA POCZĄTEK?

Możesz bez zawahania wziąć udział w zajęciach grupowych na macie. Można je łatwo modyfikować na wszystkich poziomach. Jeśli chodzi o zajęcia w klasycznym stylu pilatesu, zalecamy ćwiczenia co najmniej raz lub dwa w tygodniu z trenerem personalnym zanim zdecydujesz się na grupowe zajęcia z reformerem. Potrzebujesz wiedzy na temat działania tego sprzętu. Indywidualne zajęcia pozwalają określić Twoje cele i opracować metody do ich osiągnięcia. Jeżeli jednak cena jest zbyt duża, weź ich tylko parę i przejdź do zajęć grupowych. Kiedy już zdecydujesz co będziesz robić, zaplanuj zajęcia 2-3 razy w tygodniu, aby uzyskać maksymalnie najwięcej. Chcesz raz w tygodniu? To za mało. W takim razie lepiej wybierz inne zajęcia.

ILE TO BĘDZIE KOSZTOWAĆ?

Zajęcia grupowe mogą kosztować od 20 do 50 złotych w zależności od studia. Zajęcia z trenerem personalnym od 100 do 250 złotych, w zależności od miejsca zamieszkania i kwalifikacji instruktora. W zależności od liczby zakupionych sesji ceny są niższe. Niektóre studia oferują zniżki przy pierwszych zajęciach i karnety.

CO POWINIENEŚ UBRAĆ?

Twój instruktor musi widzieć Twoje ciało i ruchy. Ciasny top i dopasowane spodnie pozwolą na to i pomogą Ci swobodnie poruszać się po sprzęcie. Luźniejsze bluzki przeszkadzają i rozwiewają się. Możesz nie czuć się komfortowo. Większość studiów preferuje ćwiczenia na boso, ale jeśli wolisz możesz ubrać skarpetki, dobierz wystarczająco przyczepne. Unikaj noszenia biżuterii, którą możesz porysować sprzęt. Zalecamy również aby nie używać balsamu na odsłoniętej skórze lub stopach. To sprawi, że będziesz się ślizgać!

JAK SIĘ POCZUJESZ?

W przeciwieństwie do lekcji jazdy na rowerze stacjonarnym lub biegania, nie poczujesz zmęczenia i nie zabraknie Ci tchu! To nie ćwiczenia w stylu aerobiku. Podczas zajęć pilatesu poczujesz palący ból nóg, ramion i „core”, ale jest to do wytrzymania. Bolesność może rozwinąć się 24-48 godzin po zajęciach. Pamiętaj, aby być w ciągłym ruchu. Siedzenie, gdy jesteś obolały, sprawi, że będzie bolało jeszcze bardziej!

DLACZEGO POWINIENEŚ ĆWICZYĆ PILATES?

Pilates to doskonała, nieinwazyjna forma ćwiczeń, która ujędrni ciało, sprawi, że kręgosłup będzie bardziej gibki i odmłodzony, a także podniesiesz wydajność mięśni brzucha. To również idealne uzupełnienie innych form ćwiczeń jak jazda na rowerze, bieganie, pływanie.

Jesteś teraz uzbrojony we wszystko co musisz wiedzieć, aby wypróbować zajęć pilatesu. Daj znać jak Ci idzie!