Triathlon to jedne z najpopularniejszych dziś sportów na terenie Polski. Osoby uprawiające ten sport wciąż trenują, aby ich osiągnięcia były jeszcze lepsze. Jednakże, aby zadbać o sukces, powinniśmy zastanowić się nad wspomaganiem się treningiem pilates. Jest to świetne uzupełnienie codziennego treningu, aby osiągnąć naprawdę wielkie sukcesy.

OSIĄGNIJ SUKCES OD PODSTAW

Triathlon zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści uważają za morderczy trening. Spowodowane jest to faktem, iż często zapominają o właściwym przygotowaniu do niego. Warto wiedzieć, że jeżeli nasz organizm nie jest właściwie przygotowany do treningu, wówczas następuje bardzo duże obciążenie. Ciało nie jest przygotowane, natomiast na trudne treningi reaguje bólem i częstymi kontuzjami. Dodatkowo osoby uprawiające ten typ sportu nie mają odpowiedniej diety, a także rzadko korzystają z pomocy rehabilitacji czy fizjoterapii. Najtrudniejszym momentem jest fakt, kiedy staje się jasne, że mimo wysiłków nie osiągniemy upragnionego sukcesu.
Aby zapobiec kontuzjom i nadmiernemu obciążeniu organizmu warto zadbać o podstawę treningową, która nie obciąża stawów, a także dba o gibkość mięśni. Dzięki pilates nie tylko przygotujemy nasze ciało do trudniejszego wysiłku, ale także skupimy się na technice oddychania.

CO TO JEST PILATES?

Pilates jest systemem ćwiczeń, który wykonywać może w zasadzie każdy człowiek. Twórca metody Joseph Pilates stworzył ją w dwudziestym wieku, natomiast do tego czasu zyskała ona popularność na całym świecie. Pilates doceniają sportowcy, ponieważ jest ona nie tylko skuteczna, ale również w pełni bezpieczna. Pilates uczy kontroli całego ciała, a dodatkowo kształtuje je, sprawia, że staje się gibkie, prężne. Pilates, cechuje się trzema istotnymi zasadami, którymi są:

  • zdrowie całego ciała,
  • zaangażowanie całego ciała
  • oddech.

ZADBAJ O MIĘŚNIE OD ŚRODKA

Triathlon to trudny rodzaj sportu, dlatego pilates przychodzi z pomocą zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Często zapominamy, że nasze mięśnie nie zawsze wytrzymują nazbyt intensywny trening, dlatego pilates je centruje. Element ten zwany jest również, jako spinanie od środka, bądź też Power House. Oba określenia sprawiają, że aż 30% mięśni stabilizuje naszą postawę, natomiast pilates dba o to, aby były one mocne i silne. Triathlon wymaga napięcia mięśni, co powoduje, że pilates dodaje im wytrzymałości. Sport, jakim jest pilates wprowadza całe ciało w ruch. Osoba uprawiająca Triathlon musi nauczyć się generować całą swoją siłę w centrum ciała, a jednocześnie trenować wytrzymałość energię.
Jeżeli dzięki pilates wzmocnimy nasze lokalne mięśnie, poskutkuje to nie tylko szybką korektą postawy całego ciała, a także umiejętnością lepszych i bardziej wytrzymałych treningów. Pilates przekłada się na wydajniejszą pracę, a także uzyskanie lepszych efektów. Ta metoda ćwiczeń uczy także prawidłowego obciążania stóp oraz minimalizuje ryzyko powstania kontuzji.

PILATES CHRONI OD URAZÓW I KONTUZJI

Jednostronny wyczynowy trening sprawia, że może nastąpić brak równowagi napięć mięśniowych. Jeżeli wciąż angażujemy te same mięśnie do pracy, wówczas to bardzo prosta droga do urazu i kontuzji. Pilates uczy pracy nad całym ciałem, a dodatkowo skupia uwagę także na pracę stóp oraz skoku stawowego.
Zdarza się, że w czasie pierwszego treningu odczuwamy przykurcze w obrębie klatki piersiowej, czy też osłabienie bioder. Dla każdego, kto uprawia Triathlon, najtrudniejszy jest stretching. Pilates jest doskonałą inwestycją dla tych, którzy chcą nie tylko osiągnąć sukces w sporcie, ale również zachować zdrowe i sprawne ciało, które nie ulega kontuzjom.
Dzięki regularnemu ćwiczeniu pilates możemy uniknąć wiele kontuzji. Nawet jeżeli kontuzja się przydarzy wówczas nie rezygnujemy z treningu pilates, ponieważ pozwala nam się on o wiele szybciej zregenerować.

PILATES A SZTUKA ODDYCHANIA

Pilates to nie tylko ćwiczenia, które dbają o całe nasze ciało, ale także zwraca dużą uwagę na prawidłowy oddech. Oddychanie powinno ściśle pracować z całym naszym ciałem, a dzięki temu odczuwamy o wiele większy komfort każdego treningu. W każdym sporcie bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie, co sprawia, że do mięśni i całego ciała dostaje się odpowiednia ilość tlenu. Oddech zapewnia również relaks i odprężenie dla głowy.