Pilates to bardzo zróżnicowane ćwiczenia. Od samego początku te ćwiczenia oczywiście znacząco ewoluowały, zmieniły swoją formę. Pewna podstawa oczywiście pozostała do dziś. W zajęciach pilates obecnie mogą uczestniczyć wszelkie grupy osób.

Pilates to bardzo popularne w dobie współczesnej ćwiczenia. Nie wymagają one bardzo dużych umiejętności ani też bardzo profesjonalnego sprzętu. Dlatego też liczba osób korzystających z tej formy aktywności fizycznej jest coraz wyższa. Ćwiczą kobiety, mężczyźni, osoby młodsze  starsze. Pilates to ćwiczenia dla zawodowców i amatorów. Z tego tytułu możemy mówić o bardzo wielu różnych korzyściach oraz o żadnych negatywnych elementach.

DLACZEGO PILATES?

Do tych najbardziej widocznych korzyści zajęć pilates można zaliczyć:

  • wzmocnienie kręgosłupa,
  • poprawa postawy ciała,
  • wspomaganie uzyskania smukłej sylwetki ciała bez nadmiernego wysiłku.

Mowa jest o znaczącej poprawie samopoczucia. Jeśli zestawimy to z brakiem jakichkolwiek skomplikowanych ćwiczeń, to mamy do czynienia z bardzo dobrą formą aktywności fizycznej.

WZMOCNIENIE MIĘŚNI CIAŁA

Pilates to ćwiczenia, które wzmacniają wszystkie partie mięśni ludzkiego ciała. Można zatem mówić o pewnej uniwersalności. W głównej mierze należy wskazać w tym miejscu na mięśnie brzucha oraz pleców i pośladków. Dodatkowo nie można nie wskazać także na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Dzięki temu można mówić o prawidłowym podtrzymaniu pochwy, macicy oraz pęcherza moczowego. Przekłada się to na prawidłowe podtrzymanie narządów rodnych jak również i większą satysfakcję seksualną.

ZAPOBIEGANIE PROBLEMOM ZWIĄZANYM Z KRĘGOSŁUPEM

Wielu z nas cierpi na bóle kręgosłupa. U podstaw powstania pilates jest właśnie zapobieganie problemom związanym z tą częścią ciała. Te ćwiczenia pozwalają wzmocnić mięśnie pleców, kręgosłup jest bardziej stabilny. Dla osób prowadzących siedzący tryb życia są to więc idealne rozwiązanie.

POPRAWA POSTAWY CIAŁA

Skoro mowa jest o wpływie na problemy związane z kręgosłupem, to tym samym należy wskazać na korzyści związane z ustabilizowaniem postawy ciała. W sposób szczególny należy tutaj wskazać na korekcję połączenia pomiędzy kością biodrową człowieka oraz kręgosłupem. Dzięki temu osoby biorące udział w zajęciach pilates nie mają problemów z bólami pleców oraz mają znacznie mniejsze skłonności do garbienia się.

LIKWIDACJA CELLULITU, UJĘDRNIENIE SKÓRY

W ćwiczeniach pilates zaangażowane mamy wszystkie partie mięśniowe. To nam daje znacznie większą równowagę. Aktywizacja mięśni powoduje, że w organizmie człowieka zwiększona jest produkcja kolagenu, a poza tym też poprawia się krążenie krwi. Skóra tym samym staje się bardziej elastyczna oraz ujędrniona.

POPRAWA KOORDYNACJI RUCHOWEJ, RELAKS

Tenże aspekt ma na pewno tutaj bardzo duże znaczenie. PIlates powoduje, że można znacznie lepiej panować nad koordynacją ruchową, nad utrzymaniem równowagi ciała,  a poza tym również pozwala znacznie lepiej się koncentrować. Koncentracja to ważny element, aby móc się wyciszyć i zrelaksować. To kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę mówiąc o tych ćwiczeniach. Po tych ćwiczeniach człowiek czuje się wbrew pozorom bardziej wypoczęty, zrelaksowany. Mają one wpływ na redukcję takiego elementu, jakim jest stres.

Pilates to ćwiczenia, które dają ludzkiemu organizmowi bardzo wiele różnych korzyści. Oprócz tego, o czym już wspomnieliśmy, należy także wskazać na takie aspekty jak wspomaganie odchudzania, wspomaganie prawidłowych technik oddychania, uzyskiwanie pełnej harmonii wewnętrznej. Nie ma wątpliwości, że tym sposobem możemy znacząco wzmocnić swoją odporność na różnego rodzaju kontuzje i urazy mechaniczne. Jak więc widać, to ćwiczenia, które mają bardzo wiele do zaproponowania. Nie dziwi zatem ich spora popularność.