Ćwiczenia pilates są obecnie jednymi z najbardziej popularnych zajęć. Mamy z nimi do czynienia w wielu różnych klubach fitness i w wielu innych miejscach. Ponadto również mamy do czynienia z coraz większą świadomością odnoszącą się do korzyści płynących z brania udziału w takich zajęciach. O owych korzyściach wiedziano już w początkach dwudziestego wieku, kiedy to Joseph Pilates stworzył ten system ćwiczeń. Wówczas było można mówić o aktywności fizycznej zwanej kontrologią czy pilatesem klasycznym, co miało związek z możliwością kontrolowania własnego ciała i własnego oddechu właśnie poprzez tego rodzaju zajęcia.

PILATES DLA WSZYSTKICH MIĘŚNI

Pilates to ćwiczenia, które przede wszystkim są odnoszone do kwestii wzmacniania różnego rodzaju partii mięśniowych. Oczywiście można także mówić o kwestii związanej z pracą nad sylwetką swojego ciała, nad przyjmowaniem prawidłowej postawy ciała. To ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Jak już jednak wspomniano, pilates jest odnoszony w głównej mierze do kwestii wzmacniania ludzkich mięśni. Na jakie mięśnie w tym miejscu będziemy chcieli zwrócić szczególną uwagę? Na pewno trzeba tutaj mówić o mięśniach głębokich grzbietu. Są to mięśnie, które de facto w żadnym innym przypadku, w żadnej innej formie aktywności fizycznej nie są ćwiczone. Są to bardzo ważne mięśnie z uwagi na to, że ich siła, ich stabilność ma bezpośrednie przełożenie na odczuwalny ból pleców, na odczuwalny ból kręgosłupa. Jak wiadomo, z tym bólem obecnie ma problem bardzo wiele osób. Styl życia prowadzony przez współczesnego człowieka bardzo często jest powodem występowania różnych problemów związanych z kręgosłupem.

ULGA DLA KRĘGOSŁUPA

Doraźne działania pomagają tylko na moment, a ćwiczenie pilatesu to rozwiązanie pozwalające na uzyskanie bardzo realnej poprawy w tym zakresie. Dlatego też mówiąc o kwestii wzmacniania poszczególnych partii mięśniowych, musimy w głównej mierze wskazać właśnie na mięśnie głębokie grzbietu. Tak naprawdę moglibyśmy na tym poprzestać, a i tak warto byłoby brać udział w takich zajęciach. Jednakże aktywność fizyczna w postaci ćwiczeń pilatesu pozwala na wzmocnienie również innych partii mięśniowych. Mowa jest o mięśniach pleców (innych niż głębokie partie mięśniowe), mowa jest o mięśniach nóg, ud, rąk. W trakcie tych ćwiczeń możemy mówić o pewnego rodzaju kompleksowym wzmocnieniu ludzkiego ciała.

Wzmocnienie mięśni ludzkiego ciała ma swoje przełożenie na możliwość pracy nad przyjmowaniem prawidłowej postawy ciała, nad przyjmowaniem właściwej sylwetki ciała. Tym samym mowa jest nie tylko o kwestii związanej ze wzmacnianiem poszczególnych partii mięśniowych, ale także z wieloma innymi korzyściami dla zdrowia ludzkiego organizmu.

Dzięki regularnemu uczestnictwu w zajęciach pilates, możemy mówić o bardzo wielu korzyściach zdrowotnych, także warto zainteresować się taką formą ćwiczeń, ponieważ są to ćwiczenia bardzo proste, nieskomplikowane, dzięki czemu może w nich wziąć udział każdy, kto tylko ma na to ochotę, kto tylko ma na to siły i możliwości.