Rozciąganie mięśni jest procesem bardzo potrzebnym w różnego rodzaju formach aktywności fizycznej. Stykamy się z nim na siłowni, aczkolwiek nie tylko tam. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym możemy w prawidłowy sposób trenować i mówić o większej efektywności, jak również o większym bezpieczeństwie związanym z wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń. Rozciąganie to proces, który jest znany również pod nazwą stretching.

PILATES A ROZCIĄGANIE

W tym miejscu pytamy o to, czy pilates może zastąpić rozciąganie. Odpowiedź na to jest bardzo prosta i bardzo krótka – jak najbardziej tak. Można mówić o zastąpieniu elementu rozciągania poprzez wzięcie udziału w zajęciach pilates. Warto jest w tym miejscu wskazać na to, że w trakcie ćwiczeń pilates mamy do czynienia ze skupieniem nad każdą z partii mięśniowych. To pozwala jednocześnie na bardzo dobre, na bardzo skuteczne ich rozciągnięcie. W każde ćwiczenie pilates wpisane jest rozciąganie, a tym samym równocześnie też można mówić o zastępowaniu jednym elementem drugiego.

KONCENTRACJA NAD MIĘŚNIAMI GŁĘBOKIMI GRZBIETU

W trakcie ćwiczeń pilates mówimy o koncentracji nad mięśniami głębokimi grzbietu, z czym nie mamy do czynienia w przypadku żadnej innej formy aktywności fizycznej. Mowa jest o aktywnym zwiększaniu siły mięśni oraz ich wytrzymałości. Ponadto również mowa jest o zwiększeniu jędrności mięśni, ich elastyczności, o poprawie postawy ciała, czyli przyjmowaniu prawidłowej sylwetki ciała. Pilates i rozciąganie to elementy ze sobą nierozłącznie związane. Pilates może zastąpić rozciąganie, ponieważ koncentruje się nad mięśniami głębokimi oraz każdą partią mięśni z osobn. Tutaj nawet można pójść o krok dalej. Ćwiczenia pilates w procesie rozciągania mięśni mogą być bardziej skuteczne niż samo rozciąganie. To bardzo istotne, ponieważ można wskazywać na jeszcze bardziej skuteczny ze sposobów na to, aby móc mówić o osiąganiu założonych celów.

SIŁA I WYTRZYMAŁOŚĆ

Jeśli pracujemy nad siłą, nad wytrzymałością, nawet, jeśli regularnie odwiedzamy siłownię, to niemniej warto jest dodatkowo także wziąć udział w zajęciach pilates. W ten sposób poszczególne partie mięśniowe będą jeszcze bardziej przygotowane do intensywnego wysiłku, będą odpowiednio rozciągnięte, a tym samym praca nad konkretnymi mięśniami będzie bardziej wydajna, bardziej skuteczna, a my sami będziemy szybciej uzyskiwali zamierzony efekt.

Pilates to forma ćwiczeń znana człowiekowi już od początków XX. wieku. Współcześnie jednak doceniamy go coraz bardziej i znajdujemy w nim coraz więcej korzyści, coraz więcej pozytywów. W odniesieniu do rozciągania i jego relacji do ćwiczeń pilates, mamy do czynienia z najlepszym możliwym sposobem na to, aby mówić o skutecznym rozciąganiu się, o skutecznym rozciąganiu poszczególnych mięśni. Samo rozciąganie jest niezwykle istotnym elementem treningowym. Bez niego nie można mówić o pełnej dbałości o nasze ciało, o poszczególne mięśnie, nie można mówić o pełnym uniknęciu kontuzji oraz o tym, aby trenować najbardziej skutecznie jak to tylko jest możliwe.