Chcesz zwiększyć swoją pamięć, szybciej kojarzyć fakty, łatwiej znajdować rozwiązania problemów – czyli po prostu polepszyć pracę swojego mózgu? Być może będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, że mogą Ci w tym pomóc… ćwiczenia fizyczne.
Dyscyplina, która doskonale uczy uważności, to pilates. Stanowi ona doskonały element treningu uważności, znanego także jako Mindfulness. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj oczyszczenie umysłu ze wszystkich myśli. Celem jest raczej poszerzenie swojej świadomości i nauka wnikliwej obserwacji.
Mindfullnes
Trening uważności ma duży związek z medytacją. Posiada dużo cech wspólnych z buddyzmem – bazuje więc na naprawdę starych technikach. Jej twórca to Jon Kabat-Zinn – założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts. Opisywał on Mindfulness jako stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej.
Aby lepiej to zrozumieć, spróbuj wykonać proste ćwiczenie. Skup się na tym, czego doznajesz w danej chwili – tu i teraz, przez kilka minut. Łapiesz się na tym, że roztrząsasz to, co minęło, lub martwisz się o przyszłość? To właśnie oznaka braku umiejętności świadomego skierowania uwagi na teraźniejszość. Niestety, konsekwencje nieopanowania zdolności wyciszenia umysłu mogą być nieciekawe – zaburzenia wewnętrznej równowagi emocjonalnej, zaburzenia lękowe, a nawet depresyjne.
Podstawowe zasady pilatesu
Zwróć uwagę na sześć zasad pilatesu: środkowanie, koncentrację, kontrolę, precyzję, oddech i ciągły, płynny ruch. Ile z nich wymaga zdyscyplinowanego umysłu? Tak, wszystkie! Umysł musi pomagać ciału przenosić skupienie do centrum ciała. Musi się skoncentrować, aby być obecnym, musi kontrolować ciało i jego ruchy, musi sygnalizować ciału precyzję ruchu, a także mówić ciału, aby oddychało we właściwym rytmie. Za pomocą skupionego umysłu wzmacniasz także przepływ serii ruchów.
To dużo do przepracowania, ale warto poświęcić czas na powiązanie pracy ciała i umysłu. Kiedy podczas ćwiczeń będziesz świadomy tego, co dzieje się z Twoim ciałem – własnego oddechu, tego, które mięśnie napinają, a które są rozluźnione doświadczysz pełnego skupienia na teraźniejszości – a o to właśnie chodzi w Mindfulness.
Wpływ pilatesu na codzienne życie
Po co być uważnym, skoro Twoje ciało potrafi wykonać ćwiczenia pilatesu, nawet gdy myśli wędrują gdzieś indziej? Ponieważ gdy nie zadbasz o połączenie ciała i umysłu, nie odniesiesz z nich pełnej korzyści. A udowodnionych korzyści skupionego wykonywania ćwiczeń pilates jest wiele – spójrz tylko na listę:
- odprężenie,
- łagodzenie chorób serca,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- zmniejszenie przewlekłego bólu,
- poprawa snu,
- łagodzenie problemów żołądkowo-jelitowych,
- szybszy rozwój mięśni,
- poprawa zdrowia psychicznego,
- pomoc w wyjściu z nałogów,
- poprawa ogólnego samopoczucia, poczucia satysfakcji i zadowolenia.
Zachowaj uważność podczas ćwiczeń i wejdź w głęboki stan skupienia, a przekonasz się, że codzienne troski już cię nie przerastają!
No tak, każde ćwiczenia fizyczne które nas odprężają wpływają zbawiennie na mózg. Aż dziw bierze, że 65% Polaków w ogóle nie ćwiczy i nie uprawia sportu, a potem narzekają że wszystko ich boli a nadwaga stale rośnie.
Tak, to prawda, regularna aktywność fizyczna ma niesamowity wpływ na nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Oby coraz więcej osób przekonywało się do ruchu! 🙂