NIEZALEŻNIE OD TEGO, JAK DŁUGO TRENUJESZ

Dlaczego pilates tak wciąga? Pilates to w pewnym sensie podróż w głąb swojego ciała. Tak naprawdę ta podróż nie ma końca, ponieważ Twoje ciało również nieustannie się zmienia, a Ty odkrywasz wciąż jego nowe możliwości. Trening ten to nie tylko rozwój ciała, ale także wspomaganie współpracy ciała i umysłu, poprawa czucia głębokiego i całego układu nerwowego, umożliwiające pełną kontrolę nad wykonywanym ruchem, dlatego został nazwany przez Josepha Pilatesa „Kontrologią”.

Twoja przygoda z pilatesem prawdopodobnie zaczęła się zupełnie niewinnie. Być może byłaś pacjentką i trafiłaś do studia z kontuzją, być może z ciekawości poszłaś na warsztaty czy nowy rodzaj treningu, a może po prostu zachęciła Cię koleżanka, która w tym „siedzi” już od jakiegoś czasu. Tak czy inaczej trafiłaś na pilates i coś się w Twoim życiu zaczęło zmieniać.

CO DALEJ? MASZYNY

Dajmy na to, że zaczynasz myśleć o kursie, który pogłębi Twoją wiedzę i umiejętności – wyszukujesz oferty, analizujesz koszty. Słusznie, oferta jest bardzo różnorodna zarówno pod względem cen, jak i tematyki. Na co zwrócić uwagę? Niech cena nie będzie jedynym kryterium, na jakie zwracasz uwagę. Aby porównać oferty szczegółowo przyjrzyj się ilości lekcji i rodzajowi szkolenia. Najważniejszy jednak jest trener, jego referencje i to czy budzi Twoje zaufanie. Warto zwrócić uwagę na nauczycieli, którzy pilatesem zajmują się już dłuższy czas i mają doświadczenie w szkoleniu trenerów. Jednak jednym z najważniejszych elementów jest posiadanie przez nich w swej ofercie zajęć pilatesu na maszynach. Pilates to bowiem system, którego fundamentem są maszyny – reformery, beczki, krzesła – dzięki którym lepiej można zrozumieć i wykonywać ćwiczenia na macie, zgodnie z koncepcją jego twórcy – Josepha Pilatesa. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, warto przeczytać artykuł: Co  jest lepsze: mata czy reformer?

Jednym z dylematów może być również wybór między polskim a zagranicznym nauczycielem. Bardzo często na początku zaczynamy od pracy z rodzimym nauczycielem, lecz później pojawia się pytanie, czy od zagranicznego nauczyciela możemy się więcej nauczyć i czy da nam to jakiś prestiż. Odpowiedź nie jest łatwa. Polscy nauczyciele zapewniają światowy poziom szkoleń i paradoksalnie dla osób z innych krajów również mogą być uznani za „lepszych” od „swoich”. Ważne jest więc raczej to, gdzie wybrany master trener pozyskiwał wiedzę i czy ją rozwija oraz jak długo pracuje ze swoimi uczniami, a nie z jakiego kraju pochodzi.

Nie bez znaczenia jest także wybór profilu szkoły lub trenera pilatesu. Przykładowo jedna z elitarnych szkół ogromny nacisk kładzie na aspekt kliniczny. Jeśli więc jesteś fizjoterapeutą lub zamierzasz nim być, zwróć szczególną uwagę na taki rodzaj szkoły pilates. Jeśli natomiast interesuje Cię bardziej sport i typowy workout, to masz zdecydowanie szersze pole manewru.

Ważnym kryterium, choć nie najważniejszym, jest zapewniany przez szkołę pilatesu sprzęt. Jeśli masz na oku maszyny konkretnej firmy, których chciałabyś używać w przyszłości w swoim studio, to możesz rozważyć naukę w polskiej lub zagranicznej szkole używającej sprzętu właśnie tego producenta. Szkolenie połączysz wówczas z poznaniem pracy i obsługi poszczególnych maszyn, możliwości ich ustawień i konfiguracji. To tak jakbyś robiła prawo jazdy na swoim samochodzie.

Przed podjęciem decyzji warto również zasięgnąć dodatkowych informacji. Skorzystaj z grup społecznościowych jak np. Pilates Polska i zapytaj grupowiczów jakie szkoły polecają i jakie mają opinie dotyczące innych szkół.

JAKI RODZAJ SZKOLENIA PILATES WYBRAĆ?

Mamy zatem szkołę pilatesu lub nauczyciela, który budzi nasze zaufanie i ma w swojej ofercie również szkolenia na maszynach. Co dalej? Musisz się zastanowić, czy od razu zrobić szkolenie kompleksowe (comprehensive), czy raczej podzielić je na etapy, np. mata, potem reformer, krzesło itp. Wszystko zależy od tego, ile masz czasu i jakie środki możesz na szkolenie przeznaczyć. Pamiętaj jednak, że jedna maszyna jest w pewnym sensie wprowadzeniem do kolejnej i że kursy są zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania, umożliwiając pogłębienie wiedzy na temat wybranego, już znanego sprzętu, np. reformer I, reformer II. „Pilates to proces”, jak powiedziała założycielka jednej z polskich szkół 😊

 

W pigułce:

Zainteresowania

Zastanów się, w jakim kierunku chcesz się rozwijać i czy np. aspekt kliniczny pilatesu jest dla Ciebie mniej lub bardziej istotny. Wybierz szkołę pod kątem swoich zainteresowań i dalszych planów.

Szkoły

Kursy warto zacząć w polskiej szkole – wiąże się to z niższymi kosztami, a przy właściwym wyborze  jakość szkoleń nie odbiega od tych oferowanych za granicą. Przed podjęciem decyzji sprawdź opinie, program, ilość godzin dydaktycznych, zapewniany sprzęt. Z czasem spróbuj także szkoleń z innymi nauczycielami oraz w innych szkołach. Nie przestawaj się jednak uczyć i rozwijać!

Etapy

Podejmij decyzję o procesie nauki. Czy warto zacząć od kompleksowego i drogiego kursu, czy jednak szkolić się „modułowo”, a resztę pieniędzy przeznaczyć np. na sprzęt. Pamiętaj, że istnieją również alternatywne rozwiązania służące pogłębianiu wiedzy – oprócz tradycyjnego szkolenia możesz również praktykować i utrwalać wiedzę w zaciszu domowym, odbywają część praktycznych zajęć z trenerem przez np. Skype.

 

Pomocne linki dot. niektórych szkół:

https://balanced-body.pl/szkolenia-pilates/

https://polestarpilates.com/

http://www.bodycontrolpilates.com/shop/

https://vintagepilates.com/

https://www.romanaspilates.com/