Czy słyszałeś o maszynach do pilatesu? Choć ta metoda zaczęła pojawiać się w polskich klubach fitness już 20 lat temu, większość ludzi w dalszym ciągu kojarzy ją z zajęciami dla kobiet i seniorów z użyciem mat i piłek, przy relaksacyjnej muzyce.

Tymczasem, pilates w swojej prawdziwej, klasycznej odsłonie wymaga użycia specjalistycznych maszyn, zwanych apparatus. Jeszcze niedawno były one w Polsce praktycznie niedostępne – pojedyncze sztuki posiadali jedynie zapaleńcy, którym udało się sprowadzić sprzęt z zachodu. To, co prezentowano w Polsce jako pilates, było jedynie niewielkim wycinkiem metody składającym się z ćwiczeń na macie z wykorzystaniem najprostszych przyrządów, jak piłki, rollery i taśmy.

Na szczęście ten okres powoli mija. Polscy instruktorzy mają już dostęp do specjalistycznych szkoleń, a także odpowiedniego sprzętu, który pojawia się w coraz większej ilości klubów fitness. Zwiększa się również ilość zwolenników klasycznego pilatesu na maszynach, który może zapewnić kompleksowy trening nawet zawodowym sportowcom.

Jakie maszyny wykorzystuje się w klasycznym pilatesie? Jak na nich ćwiczyć? Czym różnią się ćwiczenia na maszynach od ćwiczeń na macie? Jakich korzyści możesz się spodziewać, korzystając z maszyn do pilatesu? Poznaj klasyczny sprzęt do pilatesu i odkryj tę zdrową i skuteczną aktywność fizyczną!

Dlaczego ćwiczenia na macie nie wystarczą?

Wydaje Ci się, że ćwiczenie na matach do pilatesu musi być trudne, skomplikowane? Nic bardziej mylnego! Praktyka pokazuje, że ćwiczenia na macie – oczywiście te wykonywane poprawnie – są dużo trudniejsze i wymagają wcześniejszego przygotowania właśnie z użyciem maszyn. Dlaczego?

Maszyny do pilatesu, jak reformer, cadillac, wunda chair czy beczka, to świetni “nauczyciele” prawidłowego ruchu. Wskazują słabsze punkty Twojego ciała, które wymagają większej uwagi. Ćwicząc na maszynach od razu widzisz, która ręka lub noga jest silniejsza, czy w kręgosłupie pojawia się rotacja, które biodro jest bardziej zamknięte itp. Wszystko dzięki rozbudowanemu systemowi sprężyn o regulowanej sile oporu.

Dzięki maszynom możesz od razu skorygować ułożenie swojego ciała i w ten sposób dążyć do harmonii i równowagi. Pilates na maszynach jest więc również rodzajem gimnastyki korekcyjnej. Uczy prawidłowego ruchu i przygotowuje Twoje ciało do pracy bez wsparcia – czyli na macie. Tak właśnie pilates rozumiał jego twórca – ćwiczenia na maszynach stanowiły podstawę, a te na macie traktował jak rodzaj zadania domowego.

Ćwiczenia na maszynach zapewnią Ci dużo szybsze efekty bez większego wysiłku. Postępy zauważysz z tygodnia na tydzień – praca na maszynach to zupełnie inna jakość ruchu. Ćwiczysz pilates na macie? Zapisz się na kilka sesji na maszynach, a poczujesz różnicę!

Sprężyny – ich rola w maszynach oraz skuteczności treningu

Istotną rolę w maszynach do pilatesu odgrywają sprężyny generujące opór. Skąd pomysł ich zastosowania?

Joseph Pilates użył ich po raz pierwszy w obozie dla jeńców wojennych na wyspie Mann w czasie I wojny światowej. Starał się promować wśród więźniów codzienne ćwiczenia fizyczne – również dla rannych i chorych. Lekarze pozwolili na to pod warunkiem, że chorzy nie będą wstawać z łóżek. Pilates wykorzystał więc sprężyny szpitalnych łóżek, aby zbudować pierwsze maszyny do ćwiczeń, które okazały się tak skuteczne, że po wojnie udoskonalił je i stosował dalej.

Na czym polega działanie sprężyn? Ćwicząc na sprężynach za pośrednictwem drążków, uchwytów lub jeżdżącego wózka poruszasz kończynami w zamkniętych łańcuchach biokinematycznych. Mówiąc prościej, w ten sposób prowadzisz ruch w sposób kontrolowany i bezpieczny, bez ryzyka kontuzji, a Twoje ciało zapamiętuje go jako wzorzec. To świetny sposób na rozpoczęcie treningu usprawniającego.

Bardzo ważne aspekty działania sprężyn to opór i pomoc w ruchu. Opór pojawia się w pierwszej fazie ruchu – wymusza on napięcie mięśni, co przyspiesza ich wzmacnianie. W drugiej fazie ruchu sprężyna zapewnia pomoc. Ze sprężynami pracujesz więc w dwie strony – w jedną pokonujesz opór, a w drugą – pracujesz przeciw niemu. Dzięki temu, uzyskujesz większą ilość pracy przy mniejszej ilości powtórzeń.

Maszyny do pilatesu

Maszyny do pilatesu to świetna pomoc w okresie rehabilitacji, ale też doskonałe rozwiązanie dla sportowców. Z jakimi spotkasz się najczęściej?

  • Reformer

To najbardziej znana i popularna maszyna do pilatesu. Wyglądem przypomina łóżko wyposażone w sprężynowy mechanizm. Jego działanie polega na pracy sprężyn o różnej sile, dających opór Twojemu ciału. Składa się z w platformy wprawionej w ruch przez ćwiczącego zamocowanej za pomocą sprężyn do stabilnej ramy.

Reformer pozwala na wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń – dynamicznych i intensywnych, a równocześnie płynnych i nieobciążających dla organizmu. Jego stosowanie zwiększa siłę mięśniową, pomaga ustabilizować postawę, poprawia wydolność, postawę ciała i ogólny stan zdrowia, a także zwiększa elastyczność i rozciągliwość mięśni.

Ćwiczenia na reformerze możesz wykonywać wiele razy w czasie tygodnia bez ryzyka nadmiernego obciążenia. Pozwala cieszyć się skutecznym i bezpiecznym treningiem na co dzień.

  • Cadillac

Najbardziej wszechstronne i zaawansowane urządzenie do ćwiczeń pilates. Możesz pracować na nim we wszystkich płaszczyznach. Przypomina szpitalne łóżko i to z niego się wywodzi. Ćwicząc na nim, angażujesz praktycznie wszystkie grupy mięśni.

Cadillaki zwane są również trapezami do pilatesu lub Trapeze Tables. Łączą w sobie zalety kilku przyrządów – maty treningowej, reformera oraz wieży. Są niezastąpione w rehabilitacji, ale też stanowią wyzwanie nawet dla zaawansowanych użytkowników.

Cadillac daje ogromne możliwości – sprawdzi się zarówno dla osób początkujących, jak i dla wprawnych sportowców. Początkujący dzięki niemu dużo szybciej osiągną upragnione rezultaty, a zaawansowani wykonają nawet akrobatyczne elementy. Wszystko dzięki złożonej konstrukcji i wyposażeniu, które wykorzystasz na różne sposoby.

  • Barrel (beczka)

Nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, półokrągłemu kształtowi, który pozwala na wykonywanie ćwiczeń wydłużających i wzmacniających tułów, ramiona, plecy i nogi. Co ciekawe, jest to jedna z oryginalnych, zaprojektowanych przez Josepha Pilatesa maszyn, której pierwowzór zbudowano najprawdopodobniej… z beczki po piwie.

Beczka to idealne narzędzie do poprawy stanu kręgosłupa – koryguje lub przywraca jego naturalne krzywizny, pomagając w uzyskaniu dobrej postawy ciała. Możesz użyć jej np. do wykonywania skłonów i ćwiczeń na boku. Jej łukowaty kształt i miękkie pokrycie zapewnia komfort podczas ćwiczeń.

Trening na beczce to świetna okazja do nauki panowania nad swoim ciałem w trudnych sytuacjach. Wypracujesz na niej nie tylko równowagę, ale też siłę mięśni.

  • Wunda chair (krzesło)

Ten szczególny przyrząd to jedna z najbardziej wymagających maszyn do pilatesu – pomimo niewielkich rozmiarów i niepozornego wyglądu. Składa się z siedziska i ruchomego podnóżka zamocowanego za pomocą sprężyn o różnym stopniu oporu.

Wunda chair nadaje się do treningu całego ciała dla osób chcących poprawić swoją kondycję, ale też tych wracających do zdrowia w czasie rehabilitacji. Podnóżek pozwala na rozciąganie i wzmacnianie grup mięśniowych, również tych, w których tradycyjne techniki i sprzęty zupełnie się nie sprawdzają. Dzięki krześle pilates wzmocnisz swoją siłę, elastyczność, stabilizację i równowagę.

Dużą zaletą Wunda chair są jego kompaktowe rozmiary. Projektując je, Joseph Pilates chciał stworzyć urządzenie umożliwiające przeprowadzenie wszechstronnego treningu na małej przestrzeni – np. w warunkach domowych.

Korzyści z ćwiczeń na maszynach

Ćwiczenia na maszynach do pilatesu pozwalają na połączenie możliwości sprzętów z nowoczesnym podejściem. Klasyczne ćwiczenia można modyfikować tak, aby spełniły oczekiwania danej osoby. Dzięki maszynom możesz uzyskać wiele korzyści i to w czasie znacznie krótszym, niż w przypadku innych rodzajów treningu. Co dają maszyny do pilatesu?

  • rzeźbią, wysmuklają i wzmacniają ciało,
  • pozwalają na napięcie zarówno głębokich mięśni (np. stabilizujących kręgosłup), jak i mięśni globalnych, odpowiadających za większość ruchów,
  • przyspieszają proces poprawy postawy ciała,
  • zwiększają elastyczność i rozciągliwość mięśni,
  • poprawiają ogólny stan zdrowia,
  • sprawdzają się zarówno u osób w czasie rehabilitacji, początkujących, jak i zaawansowanych sportowców,
  • zwiększają kondycję fizyczną i wydolność,
  • dają możliwość prowadzenia kontrolowanego i bezpiecznego ruchu,
  • minimalizują ryzyko kontuzji i urazów podczas wykonywania ćwiczeń,
  • pomagają osiągnąć poprawne wzorce ruchowe,
  • przyspieszają proces wzmacniania mięśni,
  • wskazują, które elementy ciała są słabsze i wymagają większej uwagi,
  • pozwalają na szybką korektę ustawienia ciała,
  • uczą prawidłowego ruchu,
  • przygotowują ciało do pracy bez wsparcia (np. ćwiczeń na macie),
  • dają o wiele szybsze efekty, niż ćwiczenia na macie.

Jak widzisz, praca na maszynach to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z pilatesem. Jeśli już zacząłeś ćwiczenia na macie, zapisz się na kilka sesji na maszynach i sam zobacz różnicę. Wiele osób, które spróbowały treningu na maszynach, uważa ćwiczenia na macie jedynie za słabą próbkę tego, co może dać pilates. Ćwiczenia na maszynach to niesamowita różnica w pracy i osiąganych efektach. Poczujesz zupełnie inną jakość ruchu!

Co więcej, ćwicząc na sprzęcie do pilatesu przygotujesz swoje ciało do ruchu w codziennych warunkach. Pracując ze wsparciem maszyn, nabędziesz prawidłowych wzorców ruchowych, które wykorzystasz podczas zwykłych zajęć, a także ćwicząc na macie w domu. Maszyny są więc doskonałymi nauczycielami ruchu, z których warto skorzystać, by cieszyć się mocnym, elastycznym i stabilnym ciałem!