Jeden z najsłynniejszych cytatów twórcy metody pilates, Josepha Pilatesa, brzmi: „Po 10 sesjach poczujesz różnicę, po 20 sesjach zobaczysz różnicę, po 30 sesjach będziesz miał całkiem nowe ciało.” Brzmi kusząco? Niejedno studio pilatesu posługuje się tym cytatem z oczywistych powodów – jeśli obiecano Ci całkiem nowe ciało w 30 sesjach, to czemu nie spróbować?

Ta zachęta ma w sobie jednak haczyk – chociaż możliwe jest posiadanie zupełnie nowego ciała po 30 sesjach, ostatecznie zależy to od Twojego poziomu zaangażowania. Przychodząc nieregularnie i bez większego entuzjazmu na zajęcia grupowe, prawdopodobnie nie będziesz mieć nowego ciała po 30 sesjach.

Osoby, które ćwiczyły u twórcy metody nie przychodziły raz w tygodniu, ale 3-4 razy. Poza tym uczyły się u mistrza, który wymagał od nich skupienia i ścisłego przestrzegania jego ideałów. Nie było zajęć grupowych, żadnych wariacji na temat oryginalnych ćwiczeń, ale konkretna praca nad ciałem. Pilates oczekiwał także, że jego uczniowie będą kontynuować ćwiczenia w domu, w swoim czasie.

Czy to oznacza, że słowa Josepha Pilatesa należy włożyć między bajki? Zdecydowanie nie! Jeśli jasno określisz sobie cel, do którego dążysz, możesz go osiągnąć w takim czasie. Jak ćwiczyć, by uzyskać upragnione rezultaty jak najszybciej?

Co to znaczy “nowe ciało”?

Aby osiągnąć efekty, ćwicząc pilates, musisz wiedzieć, do czego dążyć. Każdy uczestnik zajęć ma inne ciało, potrzeby, harmonogram pracy, życie towarzyskie czy rodzinne. Istotną rolę odgrywają również środki finansowe, jakimi dysponujesz. To również od nich zależy, na ile sesji treningowych w tygodniu możesz sobie pozwolić, czy będą to lekcje grupowe, czy indywidualne zajęcia z trenerem, a także jaki sprzęt do ćwiczeń w domu będziesz w stanie sobie kupić.

Nie każdy ma takie same oczekiwania odnośnie tego, czym powinno być “nowe ciało”. Czy to ciało bez bólu? Czy też ciało z sześciopakiem na brzuchu? Czy chodzi o ciało bardziej elastyczne? Czy ciało ze spokojniejszym umysłem? Niektóre z tych rzeczy możesz bez problemu osiągnąć w 30 sesjach, niezależnie od tego, czy będziesz je wykonywać raz czy 4 razy w tygodniu. Inne mogą jednak wymagać więcej czasu, energii i zaangażowania, zarówno w studio, jak i poza nim.

Bez względu na to, jak traktujesz pilates – czy jako jedyną metodę ćwiczeń, czy jako dodatek do innych zajęć – zobaczysz i poczujesz różnicę, niezależnie od tego, czy przychodzisz na zajęcia raz, czy kilka razy w tygodniu. Pilates nie zostaje w studio – zabierasz go ze sobą wychodząc: w swojej postawie, w oddechu, w świadomości swojego ciała. 30 sesji na pewno dużo zmieni w Twoim ciele. Jeśli pragniesz i oczekujesz więcej, możesz wyznaczyć sobie intensywniejszy plan treningowy. Praktyka pokazuje, że najważniejsza jest jednak regularność – jeśli ćwiczysz w stałych odcinkach czasu, na pewno zobaczysz korzyści.

Czy szybkość osiągania efektów zależy od wieku?

Rozważając rozpoczęcie zajęć pilates możesz ulec pokusie tłumaczenia się – jestem na to za stary, nie mam na to czasu, w tym wieku/stanie nie ma to sensu… nic bardziej mylnego! Pilates to metoda, którą wyróżnia uniwersalność. Może ją praktykować niemal każdy – młodzi i seniorzy, szczupli i z nadwagą, sportowcy i osoby o słabej kondycji. Jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży. Sekret tkwi w tym, że pilates daje duże możliwości dostosowania ćwiczeń do indywidualnego przypadku.

Cudowna przemiana Twojego ciała jest możliwa niezależnie od Twojej kondycji i wieku. Możesz to zrobić w każdym momencie swojego życia. Pewien trener opowiadał, jak jego prywatna klientka podzieliła się z nim swoim odkryciem, że już po 20 sesjach czuje ogromną różnicę – a była już po pięćdziesiątce. Jej przemiana była cudowna. Sekret tkwił w poziomie zaangażowania – przyjeżdżała 3 razy w tygodniu i pracowała z kilkoma nauczycielami, podczas każdej sesji była absolutnie skupiona, nie przestając ćwiczyć nawet w przypadku trudności.

To, jak szybko osiągniesz efekty w pilatesie nie zależy więc od Twojego wieku czy wagi, ale od zaangażowania w doskonalenie się i nie zniechęcania w momencie, gdy coś nie wychodzi. Tylko wtedy pilates pomoże Ci osiągnąć nowe ciało – takie, jak tego oczekujesz.

Jak ćwiczyć, by osiągnąć efekty w pilatesie?

Najczęściej ćwiczenia wykonuje się w klubach fitness pod okiem wykwalifikowanego trenera, który demonstruje prawidłową technikę do każdego ćwiczenia. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz skorzystać z innych opcji, jak pilates on-line lub plany treningowe przygotowane przez instruktorów, dostępne na płytach DVD.

Czas oczekiwania na efekty pilatesu jest ściśle powiązany z tym, ile ćwiczysz. Korzystając z słów twórcy metody, można to rozpisać następująco:

  • po 10 sesjach – czujesz różnicę,
  • po kolejnych 20 sesjach – widzisz różnicę,
  • po kolejnych 30 sesjach – ciało jak nowe.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak rozumieć słowo sesja? Jest to 50-minutowy zestaw ćwiczeń, na który mogą składać się:

  • kształtowanie mięśni brzucha,
  • ćwiczenia pośladków, ud i łydek,
  • rzeźbienie górnej partii ciała,
  • ćwiczenia rozciągające,
  • ćwiczenia spalające kalorie.

Jeśli ćwiczenia będziesz wykonywać regularnie i poprawnie, pierwsze efekty – zgodnie ze słowami Pilatesa – zobaczysz już po 20 sesjach.