Pilates to dziedzina sportu należąca do tych bardziej kreatywnych – jeśli wziąć pod uwagę ilość i rodzaje sprzętów, które możesz wykorzystać do ćwiczeń. Do wyboru mamy wersje budżetowe – maty – oraz wersje, które mogą kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Wśród nich znajduje się między innymi łóżko do pilatesu. Co to takiego i czy warto wydać dość pokaźną sumę na zakup takiego urządzenia?
Jaki zbudowane jest łóżko do pilatesu?
Reformer – bo taką nazwę finalnie przyjęło łóżko do pilatesu – to jednoosobowe łóżko, na które składa się główna ruchoma platforma oraz linki, uchwyty, sprężyny i drążki. Kolorowe sprężyny służą do regulacji obciążenia, a sunąca po kółkach platforma zdecydowanie ułatwia wykonywanie ćwiczeń. Ta pozornie groźnie wyglądająca konstrukcja, daje niebywale imponujące efekty podczas ćwiczeń z zakresu pilatesu. Dlaczego? Ponieważ pozwala na skuteczniejsze wykonywanie szerszej grupy ćwiczeń.
Skąd właściwie wzięło się łóżko do pilatesu?
Łóżko do pilatesu było jednym z pierwszych urządzeń, jakie stworzył twórca całej metody ćwiczeń – Joseph Pilates. Joseph został wówczas oddelegowany do rehabilitacji żołnierzy rannych podczas I wojny światowej. Opracowana przez niego metoda ćwiczeń słynęła ze swej skuteczności, jednak przywracanie sprawności w szpitalu, do którego ciągle przybywają nowi, ranni żołnierze, wymagało zoptymalizowania działań. Pilates przyciśnięty sytuacją opracował “maszynę” umożliwiającą wszystkim pacjentom trening z wykorzystaniem oporu. Było to nic innego jak sprężyny przymocowane do końca łóżka szpitalnego, a do tego obręcze z beczek. Był to moment, który przyczynił się do powstania różnorodnych sprzętów, pomagających w ćwiczeniach np. wspomniany już reformer, beczka, krzesło czy cadillac.
Dlaczego reformer zdobył tak dużą popularność?
Reformer to urządzenie, które w szybki sposób pozwala wychwycić błędy i określić możliwości ćwiczącego. Jednakże przygodę z reformerem zawsze należy zaczynać pod okiem wykwalifikowanego instruktora pilatesu. Taka osoba pomoże dopasować siłę oporu sprężyn do Twoich możliwości oraz celu treningu (czy będzie to zwiększenie kontroli nad ciałem, czy raczej zwiększenie siły). Oprócz tego pokaże w jaki sposób wykonywać ćwiczenia – praca z reformerem wymaga dużej precyzji ruchu.
Kolejną zaletą reformera jest możliwość wykonywania na nim bardzo zróżnicowanych i rozbudowanych ćwiczeń – czego nie oferuje mata. Wykorzystać można różne pozycje – od leżenia na brzuchu i plecach po stanie, siedzenie, czy też klęk. Urządzenie umożliwia wykonywanie treningu funkcjonalnego, siłowego, stabilizującego, rehabilitacyjnego i mobilizującego.
Takie profesjonalne łóżko do ćwiczeń nadaje się zarówno dla zaawansowanych pasjonatów pilatesu, jak i dla początkujących – rozpoczynających swoją przygodę z kontrologią. Co więcej, reformer to również doskonałe narzędzie do rehabilitacji, ze względu na możliwość zapewnienia dodatkowego wsparcia i ułatwienia w wykonywaniu ćwiczeń dla osób powracających do zdrowia. To właśnie ta różnorodność i możliwość dopasowania do każdego poziomu zaawansowania jest głównym atutem reformerów.
Pracę na reformerze można porównać do obecności dwóch instruktorów – nauczyciel pokazuje w jaki sposób wykonywać ćwiczenia i kontroluje ich przebieg, a urządzenie pozwoli Ci poczuć i widzieć, czy dany ruch wykonujesz w sposób prawidłowy. Czyż to nie fantastyczne połączenie?
Czy warto zainwestować w reformer?
Łóżko do pilatesu to świetna konstrukcja umożliwiająca osiągnięcie doskonałych efektów w dużo krótszym czasie niż np. podczas ćwiczeń na macie. I te efekty mają niestety swoją cenę. Reformer raczej nie należy do urządzeń, które ze względu na swoją skuteczność nagle staną w każdym domu. Największą przeszkodą jest tutaj cena, która często sięga kilku tysięcy złotych. Ale czy to oznacza, że możesz zapomnieć o korzystaniu z takiego sprzętu? Absolutnie nie! Coraz więcej studiów pilatesu stawia na zajęcia właśnie na reformerach. Twoja kieszeń nie poczuje tego tak mocno, a treningi z profesjonalnym instruktorem, przyniosą Ci jeszcze więcej zdrowotnych korzyści. Przede wszystkim na samym początku nauczysz się dobrze wykonywać podstawowe ćwiczenia – a unikając początkowych błędów, możesz liczyć na jeszcze szybsze efekty.