Zastanawiasz się nad zajęciami w studio pilates? Chciałbyś spróbować czegoś nowego, ale nie jesteś pewny czy to na pewno zajęcie dla Ciebie? A może zmagasz się z jakimiś dolegliwościami i chcesz się upewnić czy pilates będzie dla Ciebie bezpieczny? Poniżej znajdziesz listę przeciwwskazań do trenowania pilatesu.
CZY PILATES JEST DLA KAŻDEGO?
Pilates jest wszechstronną i bezpieczną metodą ćwiczeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jest on odpowiedni dla dorosłych, dzieci, osób starszych, a także osób z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, niejednokrotnie pomagając zwalczyć ich objawy. Jednak tak jak w przypadku każdego rodzaju sportu istnieją przeciwwskazania i sytuacje, w których wykonywanie ćwiczeń lepiej skonsultować z lekarzem.
LISTA PRZECIWWSKAZAŃ DO ZAJĘĆ Z PILATESU
Istnieją dwa główne stany chorobowe, które uniemożliwiają trenowanie jakichkolwiek sportów. Jest to stan przedrzucawkowy i niestabilne złamania. W literaturze medycznej można znaleźć wiele popartych badaniami informacji, wykluczających te stany z aktywności fizycznej. Takich przeciwwskazań jest oczywiście więcej. Są to między innymi:
- ostry ból,
- silne nocne bóle,
- prawdopodobne złamanie,
- możliwy guz,
- przepuklina brzuszna,
- prawdopodobieństwo zakażenia.
Trzeba mieć na uwadze także środki ostrożności związane z mniej oczywistymi schorzeniami. Przykładem może być przewlekle występujący ból krzyża połączony z takimi dolegliwościami jak:
- niestabilny kręgozmyk,
- znacząca radikulopatia,
- łagodny napadowy ból głowy,
- nowotwór,
- przepuklina pachwinowa,
- wysoki stopień bólu i rozdrażnienie,
- słaba równowaga,
- ciężka osteoporoza,
- poważne lub postępujące dolegliwości neurologiczne,
- znaczące osłabienie,
- podwyższone ciśnienie tętnicze.
Z ćwiczeń pilatesu mogą być w niektórych sytuacjach wykluczone dzieci i kobiety w ciąży oraz osoby po niedawnych operacjach, którzy skarżą się na przewlekłe bóle krzyża. W przypadku tego schorzenia wiele zależy także od samej osoby zainteresowanej pilatesem. Jeśli cierpisz na takie bóle i boisz się, słabo rozumiesz techniki pilatesu, nie wiesz jak korzystać ze sprzętu lub masz problemy psychospołeczne związane ze strachem – lepiej do zajęć pilatesu podejść z dużą dozą ostrożności. Wymagane będą konsultacje z lekarzem i być może okaże się, że pilates nie będzie zajęciem dla Ciebie. Przy takich schorzeniach podczas treningów może zwiększyć się ból dolnej części pleców, a same dolegliwości mogą się pogłębić. Jest to związane z niebezpieczeństwem upadku, nadmiernym napięciem mięśni, czy też brakiem widocznych rezultatów.
Z CZYM JESZCZE WIĄŻE SIĘ RYZYKO TRENOWANIA PILATESU?
Lekarz decydujący o możliwościach udziału w sesjach pilatesu powinien wziąć pod uwagę jeszcze inne ważne czynniki. Grupowe zajęcia pilatesu wiążą się z mniejszą koncentracją prowadzącego na poszczególnych osobach. Istnieje ryzyko złego rozumienia instrukcji trenera, co w połączeniu z niewielką wiedzą nowicjusza może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Pod uwagę trzeba wziąć możliwość niewłaściwego nadzoru ćwiczeń, zły sposób wykonywania ćwiczeń, zbyt szybkie postępy, nadmierne obciążenie i nadmierny nacisk na aktywację mięśni kręgosłupa.
To ważne, aby każde budzące niepokój schorzenie skonsultować z instruktorem pilatesu oraz lekarzem. Dzięki temu można uniknąć ryzyka zaostrzenia dolegliwości bólowych i zaostrzenia objawów.