Treningi pilatesu często postrzegane są jako statyczne, wolne i dość nudne.. Skupione głównie na połączeniu umysłu i ciała oraz porównywane do yogi. Oprócz wspólnego nurtu body&mind mają ze sobą niewiele wspólnego, a ćwiczenia bardzo się od siebie różnią. W przeciwieństwie do treningów siłowych, czy szybkich cardio, są one dużo bezpieczniejsze, a nawet można je wykonywać z kontuzją. Pamiętaj, że o takiej sytuacji należy poinformować trenera lub fizjoterapeutę, który prowadzi zajęcia. Wiele osób zastanawia się, jak można spalić zbędne kalorie, wykonując ćwiczenia rozciągające i modelujące ciało, dlatego postaram się odpowiedzieć.

PILATES PRZYSPIESZA PRZEMIANĘ MATERII

Chodząc na zajęcia pilatesu to od Ciebie i dokładności wykonywanych ćwiczeń zależy, jak bardzo się zmęczysz i które mięśnie będziesz używać do wykonywania ćwiczeń. Pilates skupia się na rzeźbieniu ciała, a to oznacza, że pozbywa się tkanki tłuszczowej oraz uwydatnia mięśnie. Co więcej, kiedy uprawiasz ćwiczenia kardio (jeździsz na rowerze czy biegasz), jak tylko skończysz, kalorie przestają być spalane. Pilates wzmacnia mięśnie głębokie, które również odpowiadają za przemianę materii, dzięki czemu spalanie kalorii będzie trwało przez cały dzień, nie tylko podczas treningu.
Jak często należy chodzić na zajęcia pilatesu, aby zobaczyć efekty? Dokładnie tak samo, jak przy każdych innych treningach, których celem jest pozbycie się dodatkowej tkanki tłuszczowej, czyli 4-5 razy w tygodniu. Oprócz tego ważnym elementem (jak przy innych treningach) jest utrzymywanie zbilansowanej diety, aby szybko zauważyć, jak zmienia się ciało.

PILATES USUWA ZBĘDNY TŁUSZCZ Z BRZUCHA

Treningi pilatesu to ćwiczenia mięśni głębokich, nie tylko ABS (mięśni brzucha). Oznacza to, że korzystasz w jednym momencie z większości mięśni w Twoim ciele, szczególnie tych w okolicach brzucha i kręgosłupa. Największe skupienie podczas ćwiczeń jest w dolnej partii lędźwiowej. Ściągając pępek do środka, wszystkie mięśnie brzucha oraz pleców są w ciągłym napięciu, a więc ciągle ćwiczą i spalają kalorie 😊

PILATES WYSMUKLA CIAŁO

Tutaj chodzi przede wszystkim o prawidłową postawę ciała. Aktywując całą partię mięśniową brzucha i kręgosłupa, obciążasz właśnie tę część ciała, co sprawia, że napięcie obejmuje większość Twojego ciała. Najważniejsze jest to, abyś był świadomy i szczery wobec siebie, nie zapominając o ściąganiu pępka do kręgosłupa. To dzięki temu napięciu, do którego sam musisz się zmusić, będziesz w stanie spalić dużo więcej niechcianego tłuszczu.

ĆWICZENIA PILATESU TO RUTYNA, KTÓRĄ POKOCHASZ

Właśnie ze względu na fakt, że treningi nie są skomplikowane ani wymagające, jak raz zaczniesz, to ciężko będzie Ci o nich zapomnieć. Zajęcia są przyjemne, a efekty odczuwalne z każdym treningiem coraz bardziej, a przecież o to chodzi, prawda? 😊 Zrozumiesz, że ćwiczenia nie powinny być karą za to, co zjadłeś w ciągu dnia, a celebrowaniem tego, co Twoje ciało potrafi zrobić.

PILATES POMOŻE CI POKOCHAĆ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Chodząc regularnie na zajęcia pilatesu, będzie Ci dużo łatwiej zaangażować się w inne formy aktywności, chociażby dlatego, że wizyty na siłowni będą częstsze.
Podsumowując – tak, pilates pomoże Ci spalić tkankę tłuszczową, a dodatkowo wyrzeźbić i wysmuklić ciało. Pamiętaj tylko o tym, że to Ty decydujesz, jak wiele zasobów energetycznych zużyjesz na takich zajęciach i czy wykorzystasz potencjał zajęć.